Marek Klimurczyk

Racibórz – cmentarz parafii św. Jana Chrzciciela

 

 

 

 
   Na rogu ulic Armii Krajowej i Morawskiej, przy kościele św. Jana Chrzciciela zlokalizowany jest najstarszy istniejący raciborski cmentarz. Nie jest znana data jego powstania, jednak prawdopodobnie istnieje on od średniowiecza. Pierwsza wzmianka o kościele w Raciborzu-Ostrogu pochodzi z 1307 r. Do 1867 r. istniał kościół drewniany, następnie obok wybudowano nową świątynię. W jego miejscu, na terenie nekropolii, stoi teraz drewniana kaplica. Druga kaplica to oratorium grobowe pierwszego proboszcza ks. Andrzeja Kubiczka. W jej wnętrzu znajduje się figura św. Jana Nepomucena.
   Na cmentarzu można zobaczyć groby z XIX i XX w. Uwagę zwracają liczne, ciekawe przykłady sztuki sepulkralnej. Jednym z najciekawszych jest monumentalny  neogotycki nagrobek rodziny kamieniarzy Kokeś & Jungblut z trzema figurami – Matki Boskiej z Jezusem, św. Józefa i św. Elżbiety ze św. Janem Chrzcicielem, na frontowych ścianach rzeźbione wieńce z szarfami. Nagrobek otoczony jest kutą kratą. Uwagę zwraca również nagrobek rodziny Sławik, który przedstawia scenę z Ogrójca czy znajdujący się tuż obok, należący do rodziny Grzonka, z płaskorzeźbą ukazującą sąd Piłata nad Chrystusem.
   Spoczywają tam fundatorzy, budowniczy, duszpasterze i wierni związanych z kościołem św. Jana Chrzciciela, dlatego co roku parafia organizuje procesję na stary cmentarz.
   Ciekawostką jest nazwa ulicy, przy której cmentarz się znajduje. Nadana po tzw. wyzwoleniu nazwa Morawska nawiązuje do Morawe Strasse, która z Morawami nie ma nic wspólnego. Jej patronem był wcześniej ks. Nikolaus Morawe, miejscowy proboszcz...