Pożegnanie Pawiackiego Drzewa

   W Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych odlano nowy pomnik. Stanie on w Warszawie na terenie Pawiaka. Od lat rosło tam drzewo - wiąz, do którego przybijane były tabliczki z nazwiskami ludzi pomordowanych na Pawiaku. Po latach wiąz usechł. Został delikatnie ścięty i pocięty na kawałki o długości ok 1 metra. Te kawałki posłużyły jako modele - na ich podstawie odlano identyczne drzewo, ale z brązu. Stanie ono dokładnie w tym samym miejscu, w którym rósł wiąz....
    Dnia 29 kwietnia 2005 roku odbyło się uroczyste przekazanie gotowego pomnika przedstawicielom miasta Warszawy. Uroczystość połączona była z koncertem muzyki poważnej w wykonaniu orkiestry Akademii Muzycznej z Krakowa.
    Koncert odbył się w zabytkowej Hali Starej Odlewni  na terenie GZUT-u i zgromadził przedstawicieli gliwickich władz miejskich, polityków i ludzi kultury. (No i oczywiście przedstawicielki szacownego Stowarzyszenia).  Wieczór był tym bardziej wyjątkowy, że GZUT świętuje w tym roku 60-lecie działalności.

           Prezes Tadeusz Wojarski uroczyście ogłosił, że ta piękna hala od dziś pełnić będzie funkcję sali koncertowej.

Po uroczystym przekazaniu wszyscy zaproszeni goście przeszli do sali bocznej, gdzie czekał poczęstunek i bardzo ciekawe eksponaty.

Z resztek brązu jaki pozostał po odlaniu drzewa-pomnika wykonano miniatury osadzone na krążkach drewna pochodzących z oryginalnego wiązu.

Skorzystałam z okazji, aby troszkę pozaglądać do kątów.