GLIWICKIE METAMORFOZY

Orszak Trzech Króli

Krystyna Koch, Jerzy Olejnik, Marek Zettel
www.gliwiczanie.pl gliwickie_metamorfozy@op.pl  

 

 

     

   Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło.

     
     Od stuleci Święto Trzech Króli nieodmiennie wiąże się z tradycją wystawiania jasełek i Orszaków Trzech Króli. Ich najnowsza historia w naszym kraju jest stosunkowo krótka. Pierwsze orszaki wystawiono w 2009 i 2010 roku w Warszawie i Toruniu. W Gliwicach to kilkuletnia tradycja. Trzy kolorowe grupy: żółta, czerwona i niebieska wyruszają z trzech różnych miejsc pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”, by spotkać się na Rynku.  
     
     Zbiórka grupy "żółtej" na placu przed dworcem PKP.   
     
   
     
   
     
   

 
   
     
     Grupa "czerwona" startuje spod kościoła p.w. św. Alberta Wielkiego (dawniej św. Michała Archanioła)   
     



 
   
     


     
   

 








 


    A pod kościołem p.w. Podniesienia Krzyża Świętego grupa "niebieska".... No właśnie - czy tylko ja się nie mogę dopatrzyć niebieskiego koloru?
















   
     
   
     
   
     
     W drodze na rynek uczestnicy śpiewają kolędy, a przy stajence składają dary Dzieciątku i kłaniają się Świętej Rodzinie. Przewidziano także animacje dla dzieci i spotkania rodzinne.  
     
   
     
   
     
   









   
     
   
     
   
     
   
     
   
     














     

 

 

       
 

  Źródło: http://orszak.org/orszak/orszak-trzech-kroli