Gliwickie Metamorfozy"  Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic

 

"NASZA IZBA TRADYCJI" W SOŚNICOWICACH

 
   www.gliwiczanie.pl

 

 

     

   Sośnicowice (d. Kieferstaedtel) - to nazwa oficjalna. Mieszkańcy nazywają je "od zawsze" pieszczotliwie "Miasteczkiem". Po raz pierwszy otrzymały prawa miejskie w 1506 roku, utraciły w 1742, odzyskały w roku 1853, w 1945 znów straciły a od 1996 roku znowu mogą się nimi szczycić.

     
   
     
   
     
     "Nasza Izba Tradycji" mieści się w budynku dawnego Domu Starców (Altersheim), a potem - już po wojnie - państwowego przedszkola. Budynek został podpalony przez "wyzwolicieli" w 1945 roku, a przy odbudowie zrezygnowane z jednego piętra i wysokiego dachu, tak że teraz przypomina typowy budynek administracyjny z lat sześćdziesiątych XX wieku.     
     
   
 
   
 

   Twórczyni i gospodyni tego miejsca, pani Teresa Szymońska, może pochwalić się tytułem Ślązaczki Roku 2016. Z dużą przyjemnością i zainteresowaniem wysłuchaliśmy jej opowieści o tym jak doszło do powstania Izby.
   
        
 
 
 

 


    Stare przedmioty, które kiedyś należały do niej i jej rodziny, rzeczy przyniesione przez sąsiadów, znalezione na strychach czy w stodołach, umieszczone zostały w trzech pomieszczeniach.
   "Te rzeczy mają swoją historię, swoją duszę... Zrobiło mi się ich szkoda. To często bezcenne przedmioty, nie tyle pod względem materialnym, co historycznym i emocjonalnym." - mówi pani Teresa.
   Eksponaty wypełniają szczelnie wspomniane pomieszczenia, a ciągle ich przybywa, więc pani Teresa ma nadzieję, że uda się pozyskać nowe lokum. Mieszkańcy Sośnicowic chętnie odwiedzają swoją izbę. Zbierają się na wspólne kolędowanie, kobiety na "szkubki" i klachy, chętnie zaglądają też dzieci, dla których wiele z tych z tych przedmiotów to zupełna prehistoria.


 

 
 
     
   
     


   
          
   
     

 

 

       
 

Materiały źródłowe:

gliwice.gosc.pl/gal/spis/3612435.Izba-tradycji-w-Sosnicowicach
www.nowiny.gliwice.pl/slazaczka-roku-i-jej-izba-pamieci
www.fakt.pl/wydarzenia/polska/slask/slazaczka-roku-2016-teresa-szymonska-prowadzi-izbe-tradycji/s7y7v0f

wikipedia

 

Tekst: Krystyna Koch

 

Zdjęcia: Krystyna Koch, Małgorzata Malanowicz

 

Gliwice, grudzień 2017

masz uwagi ? - napisz:  gliwickie_metamorfozy@op.pl