Gliwickie Metamorfozy"  Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic

 

 

UDINE - Włochy

 

Gliwiczanie odwiedzili

 

   opracowanie i zdjęcia: Ewa Hordyniak

 

   www.gliwiczanie.pl

 
Udine to miasto i gmina we Włoszech, w regionie autonomicznym Friuli-Wenecja Julijska, na północno-wschodnim skraju Niziny Weneckiej. Ośrodek administracyjny prowincji Udine. Miasto założono w 943 r. W trzynastym wieku stało się miejscem wypoczynkowym patriarchów Akwilei. W czternastym wieku przeniesiono tu z Akwilei stolicę patriarchatu. W latach 1420-1797 miasto należało do Republiki Weneckiej. Po jej upadku część Królestwa Włoch, a po jego upadku – Austrii. W 1866 r. miasto przyłączono do Włoch.
Udine jest jednym z najbogatszych miast w kraju. Miasto plasuje się na 5. miejscu rankingu jakości życia we Włoszech. Rozwinięty jest również przemysł maszynowy, drzewno-papierniczy oraz włókienniczy (produkcja bielizny). Ponadto skórzano-obuwniczy, farmaceutyczny. Udine jest też największym producentem mebli we Włoszech oraz jednym z największych w Europie.
Ma tutaj swoją siedzibę Uniwersytet Udine (wł. Università degli studi di Udine). W szkołach nauczany jest oprócz języka włoskiego również język friulski, który jest także jednym z języków oficjalnych w prowincjach oraz miastach Udine, Pordenone i Gorycja. Można również zdawać z niego maturę. Na tutejszym uniwersytecie można studiować ten język. Około 526 tysięcy mieszkańców regionu deklaruje go jako swój język ojczysty.
Przyjeżdżając do miasta trzeba zobaczyć Porta Aquileia, czyli bramę wjazdową do miasta oraz znajdujący się w pobliżu kościół Chiesa della Beata Vergine del Carmine z XVI wieku. Będąc w mieście warto wybrać się na Piazza Libertà (Plac Wolności), który jest najważniejszym zabytkiem miasta, sięgającym czasów weneckich. Przy placu znajdują się: Loggia del Lionello, wspaniały przykład gotyckiej architektury, Loggia di S. Giovanni oraz Wieża Zegarowa pochodzącą z XVI wieku.
 
   
   
   
   
 
Sercem miasta jest jednak tutejszy zamek wybudowany pod koniec XVI wieku, obecnie siedziba muzeum oraz galerii sztuki.
 
   
   
   
   
   
   
     
  Generalnie całe stare centrum Udine jest prześliczne, można się snuć uroczymi uliczkami wstępując na dobrą kawę i świetne i bardzo tanie lody.  
 
   
   
   
   


Po Udine chodziła: Eewa Hordyniak
info: Wikipedia, praktycznyprzewodnik.ue