Gliwickie Metamorfozy"  Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic

 

AKWIZGRAN

i nie tylko

 

 

   www.gliwiczanie.pl

 

 

    Następnym obiektem wartym obejrzenia jest budynek ratusza. 
    Usytuowany jest w centrum starówki. Ratusz był dawniej przepiękną gotycką budowlą, ale teraz jest nieco podniszczony. Ratusz wzniesiony został w połowie XIV wieku,  na ruinach pałacu Karola Wielkiego. Część elementów budowli z czasów Karolingów, została zintegrowana w architekturze ratusza. Po stronie zachodniej tego budynku można zauważyć części wieży targowej, a po stronie wschodniej pochodzącą również z tej pierwszej budowli wieżę Granus. W drugiej Polowie VII wieku pałac został zniszczony przez pożar, w XVIII wieku odbudowano go w stylu barokowym i stał się pałacem miejskim. Obecny wygląd ratusza to wynik odbudowy, którą przeprowadzono po II wojnie światowej.  Frontową fasadę gmachu ozdabia 50 figur przedstawiających władców Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, z których 31 koronowało się w tutejszej katedrze. Zwiedzając wnętrze ratusza szczególną uwagę należy zwrócić na Salę Cesarską, która stanowi pozostałość po pałacu Karola Wielkiego. Sala ozdobiona jest XIX wiecznymi freskami autorstwa Alfreda Rethela, przedstawiającymi życie codzienne Karola Wielkiego. Znajdują się tu również kopie insygnia koronacyjnych.  
 
 
 
 
 
 
 
Na parterze znajduje się kilka sal - w tym "Biała Sala" - ulubiona przez nowożeńców jaka sala ślubna. 
 
 
 
 
 
 
     
  Powyżej widoczna Sala Sukienników jest miejscem gdzie przedstawiciele tego zawodu musieli eksponować swe produkty przed specjalną komisją, która nie zezwalała na eksport przed dogłębną oceną jakości materiału. Oprócz obrazu cesarza Karola uwagę tu przykuwają witryny ze Złotą Księgą, naszyjnikiem pierwszego burmistrza czy innymi obiektami należącymi do rady miejskiej.   
     
 
 
 
Na piętrze znajduje przepiękna reprezentacyjna sala - Sala Koronacyjna
To podzielone kolumnami dwunawowe pomieszczenie o sklepieniu żebrowym. Po odbudowie z roku 1349 ma 45 metrów długości i 18,5 metra szerokości. Wymiary te zapewniły jej miano największej sali świeckiej w Świętym Cesarstwie Rzymskim. Sala Koronacyjna spełniała swoją funkcję do ostatniej koronacji królewskiej, Ferdynanda I w 1531 roku. W pomieszczeniu znajduje się pomnik Karola Wielkiego wykonany z brązu w roku 1620 przez nieznanego belgijskiego artystę z Dinant oraz kopie królewskich klejnotów z roku 1915. Ich oryginały obecnie znajdują się w Wiedniu.
Freski przedstawiające Karola Wielkiego pochodzą z lat 1847-1851, a stworzone zostały przez Alfreda Rethela i jego ucznia Josepha Kehrena
 
 
 
     
     
 
W 1840 roku nowy władca, Fryderyk Wilhelm IV nakazał odnowienie Sali Koronacyjnej, by podkreślić jej znaczenie w historii. Jako część reprezentacyjną i przedsionek miejsca w którym działa się historia wybudowano zatem klatkę schodową w stylu nowego gotyku, zresztą wyjątkowo ładną.
 
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
   
  Całe stare centrum Aachen jest bardzo ładne, klimatyczne, w dużej części wyłączone z ruchu samochodowego.   
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
   
   
     

 

Mają własnego chłopczyka, wprawdzie nie sikającego osobiście ale też na fontannie: 

 

     
     
     
  I jest się gdzie napić naprawdę dobrej kawy :)  
     
   
     
     
 

DALEJ