Gliwickie Metamorfozy" - Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic
 

 

INICJATYWY

SKWER im. THEODORA KALIDE

 

 
   www.gliwiczanie.pl

 

 

   List następującej treści wystosowaliśmy do Urzędu Miejskiego w Gliwicach :
Proponujemy nazwanie imieniem Theodora Kalidego powstającego skweru położonego przy ulicy Robotniczej w pobliżu Cmentarza Hutniczego

Theodor Kalide - urodził się w Chorzowie w 1801 roku, w latach 1817-1819 pracował w modelarni odlewów artystycznych huty gliwickiej jako uczeń Fryderyka W.L. Bayerhausa. W latach 1819-1824 studiował w akademii sztuk plastycznych w Berlinie. Po zakończeniu studiów nie powrócił na stałe do Gliwic, ale do śmierci współpracował z hutą gliwicką.
Przez okres czterdziestoletni był jedynym oryginalnym artystą rzeźbiarzem i modelarzem w dziejach huty posiadającym wyższe wykształcenie plastyczne. Jego prace artystyczne znane były i podziwiane w wielu krajach. Do najbardziej znanych należą "Lew czuwający" (przy wejściu do muzeum) i "Lwy śpiące", w gliwickim muzeum znajduje się "Dziewczyna z lirą", w rodzinnym Chorzowie fontanna "Chłopiec z łabędziem" (replika na skwerze Dessau), w kościele w Miechowicach "Madonna", na zamku w Strzelcach "Odpoczywający jeleń", w Berlinie "Bachantka". Osobny dział stanowią wspaniałe serie wyrobów galanteryjnych.
Ponieważ często nie znaczył swoich dzieł - wiele z nich trudno zidentyfikować.
Artysta nie dbając o łaskę możnych nie dorobił się majątku ani sławy i umarł w 1863 roku w Gliwicach w zapomnieniu. ("Zeszyty Gliwickie" 18-19)
* Pochowany na Cmentarzu Hutniczym - ponownie doświadczył ludzkiej niewdzięczności - dziś nieliczni wiedzą gdzie znajduje się miejsce jego pochówku.
A trzeci raz odebrano mu pamięć, kiedy ulicę nazwaną jego imieniem przemianowano na Robotniczą.
   I o dziwo - doczekaliśmy się pozytywnej odpowiedzi - "Vivat inicjatywa obywatelska" :)

I co najważniejsze - zdążyli przed przypadającą dzisiaj (23 sierpnia) rocznicą śmierci Kalidego.