"Poznaj okolice Gliwic"

Lato z Metamorfozami

NIEDZIELA - 13 lipca

 

 

Repty

   punkt kontrolny w Parku Repeckim obok szybu "Ewa"

   Park w Reptach został założony w XIX wieku, duża część drzew dotrwała do czasów obecnych. Ze względu na duże wartości przyrodnicze został tu ustanowiony zespół przyrodniczo-krajobrazowy. Oprócz piękna natury można tu też podziwiać zabytki stworzone przez człowieka: pozostałości po pałacu Donnersmarcków stanowiące część Centrum Rehabilitacji oraz unikatową w skali kraju Sztolnię Czarnego Pstrąga. Prawie 600-metrowy odcinek dawnych wyrobisk górniczych można przepłynąć łodziami. Do znajdującej się na głębokości 30 metrów sztolni można się dostać poprzez 2 szyby: Sylwester i Ewa.

   W Starych Tarnowicach można jeszcze obejrzeć stary kościół pw. Św. Marcina z XIV w. oraz odbudowywany zamek w stylu renesansowym, część obiektu zajmuje restauracja.

 

 

Zbrosławice

   punkt kontrolny na placu obok cmentarza (za kościołem)
   W Zbrosławicach możemy podziwiać m.in. gotycki kościółek przebudowany w XVIII wieku ze słynącą cudami figurką Matki Boskiej przywiezioną z Austrii, oraz pałac z XVIII  wieku, niestety dość zaniedbany. 

 

 

Szałsza

   punkt kontrolny przy drewnianym kościele
   W Szałszy czeka na nas ostatnia atrakcja na trasie - udostępniony do zwiedzania drewniany kościółek z XVII wieku. Zza ogrodzenia  można jeszcze zobaczyć tu pałac rodziny von Gröling z końca XIX wieku – przy kościółku znajdują się groby dawnych właścicieli pałacu.

 

 

 

 

 

z rynku wyrusza grupa prowadzona przez doświadczonych przewodników turystyki kolarskiej

przyjechali do Szałszy tak szybko że nie zdążyłyśmy rozłożyć namiotu :)