Poznaj okolice Gliwic

Lato z Metamorfozami

NIEDZIELA 9 sierpnia

 

 

Świbie

   punkt kontrolny obok kaplicy św.Benigny

   Ślady pierwszego osadnictwa w Świbiu sięgają okresu łużyckiego, z tego okresu pochodzi odnalezione na terenie wsi cmentarzysko. Nowożytne Świbie jest wsią usytuowaną wzdłuż przepływającego przez miejscowość strumienia oraz drogi. Pierwsze wzmianki na temat wsi pochodzą z przełomu XIII i XIV wieku. Do dnia dzisiejszego zachował się, istniejący od przeszło 20 pokoleń mieszkańców, układ wsi i podział gospodarstw na równe obszary. Pierwsze wzmianki na temat kościoła parafialnego w Świbiu pochodzą z 1447 roku. Obecnie istniejący kościół powstał na miejscu dawnego kościoła i  został wzniesiony w stylu późnogotyckim w XVI wieku, początkowo działał jako kościół protestancki, wewnątrz zachowało się barokowe wyposażenie. Warta poświęcenia chwili uwagi jest również kapliczka pw. św. Benigny ufundowana przez  Georgiusa Leonardusa Comes Colonna w 1669 roku. Obok tej kapliczki usytuowany będzie pierwszy punkt kontrolny tego etapu rajdu.

   Ponadto w Świbiu warto zobaczyć położony w parku dwór z ok. 1800 roku z charakterystycznymi wieżyczkami w narożach, oraz zabudowania dworskie pochodzące z przełomu XVIII/XIX wieku, do których należą gorzelnia i spichlerz. Warto również zwrócić uwagę na przydrożne krzyże pochodzące z końca XIX wieku. 

 

Wiśnicze

 

   punkt kontrolny przy kaplicy w przysiółku Goj

   Kolejną miejscowością, do której uczestnicy rajdu zawitają tej niedzieli będzie położona nieopodal Świbia wieś Wiśnicze. Obie te miejscowości w latach 1610-1925 r. były ze sobą połączone. W układzie tym Świbie funkcjonowało jako tzw. "mater adiuncta"..

   Pierwsze wzmianki o parafii w Wiśniczu pochodzą z początku XIV wieku. Pierwszy kościół uległ spaleniu, a na jego miejscu wybudowano w roku 1585 nowy p.w. Trójcy Przenajświętszej, z wnętrzem w stylu barokowym, stojący po dziś dzień. Odwiedzając Wiśnicze warto odwiedzić cmentarz z zachowanymi ciekawymi metalowymi nagrobkami i figurą św. Jana Nepomucena we wnęce cmentarnego muru. Warto również zwrócić uwagę na zabudowania dworskie.

Drugi punkt kontrolny tego etapu rajdu znajdować się będzie w należącym do wsi przysiółku Goj, przy późnobarokowej kaplicy pątniczej wzniesionej w latach 1762-1768.