Gliwickie Metamorfozy"  Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic
 

Gottfried Ernst Friedrich Jacob    
4.11.1795 – 18.11.1865  

NAGROBEK SYMBOLICZNY NA CMENTARZU HUTNICZYM 

 
   www.gliwiczanie.pl


 

       
     W roku 2017 – roku jubileuszu Reformacji, staraniem Parafii ewangelicko-augsburskiej oraz szkół Ewangelickiego Towarzystwa Edukacyjnego, przy współudziale naszego stowarzyszenia na Cmentarzu Hutniczym wystawiony został symboliczny nagrobek. Jego odsłonięcie miało miejsce w rocznicę śmierci – 18 listopada.  
       
       

   Okazały pomnik wystawili mu przyjaciele – niestety dziś nie wiadomo gdzie się znajdował i jak dokładnie wyglądał. Podczas prac na cmentarzu odnaleźliśmy fragment marmurowej płyty – zachowane fragmenty wyrazów, nie pozostawiają wątpliwości, że stanowiła ona element nagrobka.

  

       
     Członkowie stowarzyszenia podczas prac przygotowawczych na cmentarzu.   
       
   
       
      Do trudniejszych prac zatrudniliśmy fachowców.  
       
 
 
       
   
       
   
       
   
       
     Fragment oryginalnej płyty udało się wkomponować w nowy nagrobek   
       
   
       
   
       
   
       
   
       
     A oto opis wydarzenia, który pozwoliłam sobie skopiować ze strony parafii (skrót):
http://www.ewangelicy.gliwice.pl/index.php/wydarzenia/375-odsloniecie-symbolicznego-nagrobka-pastora-jacoba-na-cmentarzu-hutniczym-18-listopada-2017 
 
       
 

   18 listopada 2017 roku w auli Zespołu Szkół Ewangelickiego Towarzystwa Edukacyjnego im. Alberta Schweitzera w Gliwicach, odbyła się prelekcja o tytule: Pastor Jacob i ewangelicy pochowani na Cmentarzu Hutniczym. Prelekcję poprowadził Maciej Porański. Następnie zgromadzeni udali się na Cmentarz Hutniczy, gdzie duchowni: ks. Krzysztof Kłusek z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego i ks. Andrzej Wójcik z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego poprowadzili modlitwę i rozważanie Słowa Bożego, dokonując wraz z Małgorzatą Malanowicz – szefową Metamorfoz oraz Marią Czudek – dyrektorem Zespołu Szkół Ewangelickiego Towarzystwa Edukacyjnego w Gliwicach im. Alberta Schweitzera,  odsłonięcia symbolicznego nagrobka Pastora Gotlieba Friedricha Jacoba i jego żony Henrietty.

Pamiętajcie na wodzów waszych, którzy wam głosili Słowo Boże, a rozpatrując koniec ich życia, naśladujcie wiarę ich. Heb 13,7.

   Ks. Andrzej Wójcik złożył na ręce p. Małgorzaty Malanowicz specjalne podziękowania dla Stowarzyszenia Metamorfozy za pielęgnowanie pamięci i prawdy historycznej, która stanowi o naszej tożsamości, a którą niestety bardzo szybko można zatrzeć, wymazać, zniszczyć lub zafałszować… Tego typu inicjatywy pozwalają nie tylko przypominać, ale i ratować historię, która jest przecież częścią naszego życia, potrzebną do budowania teraźniejszości i przyszłości.

   Na nagrobku widoczne są oprócz personaliów: fragment oryginalnej tablicy z nagrobka pastora Jacoba oraz napis: Społeczność ewangelicka Gliwic w Roku Jubileuszowym 2017. Nagrobek kształtem przypomina ambonę, na której leży otwarta Biblia.
Dziękujemy wszystkim za przybycie, wspólny czas w trakcie tego szczególnego wspomnienia, modlitwę i refleksję. Uroczystość wpisała się w obchody 500 lat Reformacji.

   Organizatorem przedsięwzięcia byli: Stowarzyszenie Metamorfozy, Ewangelickie Towarzystwo Edukacyjne oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska w Gliwicach

 
       
   
       
   
       
   
       
   
       
   
       
       
   
       
   
       
   
       

 

 

       

Zdjęcia: Krystyna Koch, Małgorzata Malanowicz, Maciej Migurski, Jerzy Olejnik, Maciej Porański

Gliwice 2017