Gliwickie Metamorfozy"  Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic
 

Kronika 2009/002

 

2009.06.01 – 2009.06.30

 
   www.gliwiczanie.pl

 

POPRZEDNI

INDEKS

NASTĘPNY

 

   5 czerwca
   Teatr „A” przedstawił swój nowy spektakl „Historyja o śmierci i chwalebnym zmartwychwstaniu pańskim”. Spektakl odbył się w Kościele Wszystkich Świętych.
   7 czerwca
   Odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Najwięcej głosów w Gliwicach jak i również w całym kraju zdobył gliwiczanin Jerzy Buzek. Nie wszystkim gliwiczanom tak się powiodło.
   8 czerwca
   W księgarni „Nieznane” odbył się wykład ks. Piotra Góreckiego „Ród hrabiów von Welczek i ich kościelne fundacje na ziemi gliwickiej w okresie XVII-XX w.”. Wykład odbył się w ramach „Misteriów Nepomuckich”.
   14 czerwca
   Parafia Chrystusa Króla zorganizowała festyn, którego główną atrakcją był mecz księża – wojskowi. Zwyciężyli wojskowi.
   Tym razem w dwóch miejscach odbyły się Misteria Nepomuckie. W dawnej fabryce drutu na ul. Duboisa...
   ...oraz na scenie „Starej Kotłowni” w MDK na ul. Barlickiego.
   15 czerwca
   Uroczystości związane z 10. rocznicą wizyty JANA PAWŁA II w Gliwicach. Po uroczystej mszy w Katedrze wierni udali się na Plac Krakowski, gdzie odbył się koncert zespołu Golec Orkiestra. Warto dodać, że bracia Golcowie byli na gliwickim lotnisku podczas papieskiej wizyty.
   17 czerwca
   Uroczyście odsłonięto pomnik papieski, dzieło prof. Słodowego.
   Prof. Słodowy.
   Posadzono również przywieziony z Wadowic dąb papieski.
   Rozpoczęto zbieranie podpisów za zorganizowaniem referendum o odwołanie Prezydenta Frankiewicza.
   20 czerwca
   W ramach obrony gliwickich tramwai zorganizowano Dzień Otwarty Zajezdni.
   Wygląda na to, że już niedługo tramwaj będzie skręcał tylko w prawo.
   21 czerwca
   Wieczór Romski w Parku Chopina.
   Odbyła się konsekracja kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W uroczystościach uczestniczył biskup Gerard Kusz. Autorem ołtarza w formie plaskorzeżby jest prof. Słodowy. Jest to kolejny znak czasu pozostawiony przez profesora.
   22 czerwca
   Niezadowoleni kibice Piasta Gliwice protestują przeciw powołaniu przez Urząd Miasta pana Kożmińskiego na wiceprezesa klubu.
   24 czerwca
   W Centrum Edukacji Jana Pawła II miało miejsce wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego tematycznie związanego z małą architekturą sakralną. Można było podziwiać nagrodzone prace na otwartej wystawie. W jury konkursu byli panowie: Lewczyński, Suchan, Witwicki. Odbył się również wykład Jerzego Gorzelika „Górnośląskie Nepomuki”. Wszystko w ramach cyklu „Misteria Nepomuckie”.
   26 czerwca
   Można chyba powiedzieć, że było to artystyczne wydarzenie roku w Gliwicach. Na Placu Krakowskim wystąpiła CESARIA EVORA.
   29 czerwca
   Ostatnie spotkanie z cyklu „Misteria Nepomuckie”, wykład prof. Krzysztofa Nitscha. „Remonty i renowacje – troska o formę oraz dokumentację historyczną”.
   Odpust parafialny w Katedrze.

 

POPRZEDNI

INDEKS

NASTĘPNY

 

Tekst i zdjęcia: Jurek

Gliwice, 2009