Krystyna Koch

Bobolice

2018

 

 

       

   Bobolice to niewielka miejscowość w powiecie myszkowskim w gminie Niegowa. Jej powstanie nierozerwalnie wiąże się z istniejącym tu zamkiem, który został zbudowany w połowie XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Był elementem systemu obronnego jurajskich warowni, które chroniły zachodniej granicy królestwa od strony Śląska. Został wzniesiony z miejscowego białego wapienia na skalistym wzgórzu o wysokości 360 m.n.p. morza. Wraz z zamkiem, w Bobolicach powstała osada, którą zamieszkiwali rzemieślnicy, kupcy, rolnicy. Pod zamkiem znajdowała się kuźnia, browar, gospoda oraz inne zabudowania gospodarcze. Na przestrzeni wieków Bobolice oraz tutejszy zamek wielokrotnie zmieniały właścicieli. Miejscowość na przełomie XIV i XV wieku była częścią dóbr królewskich, by następnie przejść w ręce takich rodów jak Szafrańcy, Krezowie, Myszkowscy, Męcińscy . Zamek oraz jego okolice mocno ucierpiały podczas kilkukrotnych najazdów. Najbardziej dramatyczny okazał się "potop szwedzki", od czasu którego zamek zaczął popadać w ruinę. Ostatnią świetną kartę w historii Bobolic zapisał król Jan III Sobieski, który obozował pod murami tutejszego zamku udając się do Krakowa na koncentrację wojsk przed odsieczą wiedeńską.

   Najnowsza historia Zamku Bobolice rozpoczęła się w 1998 roku, kiedy stał się on własnością rodziny Laseckich. Na zlecenie jej przedstawicieli – senatora Jarosława Laseckiego oraz jego brata Dariusza Laseckiego, rozpoczęto żmudną odbudowę. W roku 2001 pod kierunkiem krakowskich archeologów rozpoczęto prace mające na celu rekonstrukcję budowli połączoną z badaniami w gruncie, podczas których odtworzono przebieg pierwotnych murów i charakter późniejszych przebudów zamku, a także wydobyto wiele znalezisk w postaci monet, fragmentów kafli piecowych, naczyń szklanych oraz elementów metalowych, wśród nich prawdopodobnie część skobla dawnego...pasa cnoty. Prace te zakończono dziesięć lat później w roku 2011. Po dawnej ruinie został jedynie ślad w murach – widoczna linia oddzielająca kamienie średniowiecznych pozostałości od zbudowanej współcześnie rekonstrukcji. Odtworzone zostały: wieża bramna z mostem zwodzonym, kordegarda, mury, dziedziniec oraz zabudowania zamku górnego. We wnętrzach zlokalizowano centrum konferencyjne i punkt obsługi turystycznej. W udostępnionych do zwiedzania niższych kondygnacjach można obejrzeć starannie zrekonstruowane komnaty, a w jednej z baszt niewielkie muzeum.

   Jak każdy zamek, Bobolice mają również swoją legendę. Jest ona tym ciekawsza, że w pewien sposób nawiązuje do współczesności – dotyczy dwóch braci. Dawno, dawno temu żyli bliźniacy Bobol, władający Zamkiem Bobolice oraz Mir – pan na pobliskim Zamku Mirów (obecnie również własność braci Laseckich). Bobol i Mir żyli zgodnie, razem urządzali uczty i polowania, a także jeździli na wyprawy wojenne, z których łupy ukrywali w tunelu łączącym oba zamki. Pewnego razu Bobol, oprócz łupów, przywiózł z wyprawy brankę – piękną księżniczkę, która miała zostać jego żoną. Ta jednak zakochała się w Mirze, z którym zaczęła się potajemnie spotykać. Gdy w końcu romans się wydał, Bobol w szale zazdrości zabił swego brata, a brankę zamurował. Księżniczka ponoć cały czas przebywa na zamku, a zobaczyć ją można w księżycowe noce kiedy jako biała dama przechadza się po bobolickich murach.

   Zamek Bobolice powrócił do stanu z lat swojej największej świetności. Wraz z nim, tak jak przed wiekami rozwija się cała okolica. W Bobolicach powstał hotel oraz restauracją, a miejscowość stała się jednym z najpopularniejszych adresów na turystycznej mapie Polski.

       
       

       
       
       
       
       
   
       
   
       
   
       
   
       
   
       
   
       
   
       
   
       
   
       
   
       
   
       
   
       
   
       
   
       
   
       
   
       
   
       
   
       
   
       
   
       
   
       
 

 
       
       

 

 

Materiały źródłowe:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bobolice_(wojew%C3%B3dztwo_%C5%9Bl%C4%85skie)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Bobolicach

https://www.polskieszlaki.pl/zamek-bobolice.htm

https://klubpodroznikow.com/relacje/polska-zamki-palace/726-bobolice

http://www.zamkipolskie.com/bobol/bobol.html