Gliwickie Metamorfozy"  Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic

 

Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków

Katowice ul. Kopernika 11

 
   www.gliwiczanie.pl

 

 

   W czasie ferii dzieci się nudzą i trzeba im zorganizować czas, tak więc zmusiłam syna do obcowania ze sztuką. Wybraliśmy się do Katowic do „maleńkiego muzeum wielkich ludzi”. Mieści się ono na drugim piętrze kamienicy przy ulicy Kopernika 11 i poświęcone jest małżeństwu Barbarze i Stanisławowi Ptakom. Ona – wybitna kostiumolog, on – aktor i śpiewak operetkowy. Muzeum znajduje się w byłym mieszkaniu państwa Ptaków. Budynek zaprojektował w latach międzywojennych Franciszek Manowski, a mieszkanie było do 1945 roku własnością dyrektora Huty Pokój Józefa Dangela.

   
       
     Do muzeum prowadzi klatka schodowa ozdobiona freskami projektów Barbary Ptak.  
   
       
   
       
   
       
       

   Powierzchnię wystawową stanowią: salon, sypialnia, pracownia, duży hol oraz trzy pokoje na piętrze. W tych kilku pomieszczeniach wystawowych można oglądać stroje, z projektowania których zasłynęła pani Barbara. Wśród dwudziestu eksponowanych projektów znajdują się m.in. stroje zaprojektowane do filmu pt. „Królowa Bona”, w których Aleksandra Śląska, grała główną rolę. Zwiedzający mogą także oglądać stroje projektowane do spektakli teatralnych, m.in. takich jak: „Kopciuszek”, oraz dwie zbroje zaprojektowane do musicalu „Człowiek z La Manchy”, w którym wystąpił Stanisław Ptak.

 

 

 
 

   Szczególną uwagę zwracają także meble, zwłaszcza sypialnia wyposażona w antyki w stylu Ludwika XVI...

...oraz pracownia Barbary Ptak, w której prezentowane są w gablotach różnorodne projekty, w tym scenograficzne.

 

 

 

 
   W mieszkaniu znajduje się także mnóstwo pamiątek rodzinnych, a także dyplomów, odznaczeń i statuetek, jedną z nich jest gliwicki chłopiec z łabędziem. Na ścianach holu wiszą zdjęcia Stanisława Ptaka z przedstawień, w których występował. 
 
   Muzeum wywarło na nas duże wrażenie. Małe „ale” można mieć do godzin otwarcia: 11:00 – 16:00 od wtorku do piątku, więc dla „normalnych” ludzi trudno dostępne. Mam nadzieję, że godziny otwarcia ulegną zmianie i więcej osób będzie mogło zwiedzić to piękne miejsce.

 

 

 

Materiały źródłowe:

 

Tekst i zdjęcia: Iwona Citkowska

 

Opracowanie: Małgorzata Malanowicz

 

Gliwice, styczeń 2017