Gliwickie Metamorfozy"  Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic

 

ROGÓW OPOLSKI

 

   www.gliwiczanie.pl

 

 


   Tegoroczny maj raczy nas dużą ilością wolnych dni a więc wybraliśmy się na Górę św. Anny. A dotarliśmy do przepięknie położonego w starym dorzeczu Odry, Rogowa Opolskiego. Rogów Opolski to maleńka wieś na  Opolszczyźnie. Historia wsi swoimi dziejami sięga roku 1305, lecz niewiadoma jest dokładna data budowy zamku. Średniowieczny zamek w Rogowie miał z pewnością charakter obronny oraz związany był z żeglugą na Odrze.

   Warownia z jednej strony przylegała bowiem do rzeki, z trzech stron otoczona była fosą. O zamku staje się głośno gdy jego panami zostaje ród Haugwitzów, ceniony przez cesarza Prus, a także  innych władców. Zamek obecnie należy do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, mieści się w nim oddział zbiorów zabytkowych biblioteki. Część pomieszczeń przeznaczona jest do zwiedzania, można w nich zobaczyć wystawę obrazującą historię książki, wybrane starodruki, zabytkowe grafiki oraz mapy.
Zamek otacza park o charakterze angielskim. Niezwykły klimat tworzą tu stare drzewa, wśród nich znajdują się między innymi: dęby, miłorząb japoński, platan. Spacerując można natrafić na zdobione mury.
 
   Warto zwrócić uwagę na płytę kamienną przy schodach, prowadzących z dziedzińca zamkowego do parku. Znajduje się na niej napis w języku francuskim, który w tłumaczeniu brzmi: "Wszystkie Twe grzechy są zmazane, niechaj Cię nic nie niepokoi".
   Jak mówi legenda jest to grób, w którym pochowany został rycerz z Zakonu Templariuszy.

   Na terenie parku znajduje się także glorieta - altana ogrodowa na planie koła z siedmioma kolumienkami przykrytymi kopułkowym, płasko ściętym daszkiem. Po drugiej altanie, obok której rozrósł się buk, zachowały się tylko cztery słupy, niegdyś podtrzymujące łamany, namiotowy dach.

   W głębi parku, na wzgórzu  wznosi się zbudowany w XIX wieku grobowiec Haugwitzów. Nieopodal zamku stoi również budynek z 1915 roku a wybudowany w stylu neogotyckim z okrągłą wieżą, na szczycie której umieszczono blaszany wiatrowskaz w kształcie koguta od którego przyjęto nazwę "Dom pod kogutkiem". Wszystkie te budowle wraz z ogrodem wzajemnie się uzupełniają tworząc jednolitą całość.

   Ten krótki pobyt w Rogowie sprawił nam wiele przyjemności i wiele miłych doznań.



















 
 
 
 
 
 
 
 
   
 

mauzoleum i dom pod kogutkiem






























park



























































Starorzecze Odry

















Pracowite bobry :).

   
  po deszczu chodzili i zdjęcia robili: Iwona Citkowska, Krzysztof Majnusz