Gliwickie Metamorfozy"  Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic
 

Noc Muzeów w Cieszynie

 

27 maja 2011

 
   www.gliwiczanie.pl

   Ostatnio w stowarzyszeniowym gronie padło pytanie: "dla kogo i po co organizuje się Noce Muzeów". Po wczorajszej nocy znam co najmniej jedną odpowiedź. Przyjeżdżając "normalnie" do Cieszyna, nigdy nie poznałabym tak wielu cieszyńskich skarbów jednocześnie.

 

   Prognozy pogody nie pozostawiały zbyt wielu złudzeń, ale w sumie mieliśmy wielkie szczęście - lało tylko wtedy kiedy byliśmy we wnętrzach. Natomiast powrotna podróż o północy w ulewie i w świetle błyskawic, tak jak cały wieczór pozostanie dłuuugo w pamięci.

   Gospodarze przygotowali bogaty program, na szczęście wszystkie te obiekty położone są blisko siebie. Mimo tego co napisałam na wstępie wszystkiego nie udało się zobaczyć, czasowo było to wykonalne, ale natłok wrażeń i zmęczenie dały o sobie znać i nie dotrwaliśmy do pierwszej w nocy.

   Ponieważ nie lubię robić zdjęć z fleszem - niektóre zdjęcia są.... powiedzmy nie do końca ostre, ale i ręka już nie ta i modele się ruszały :).

odwiedzone nieodwiedzone

  1. Muzeum Protestantyzmu w Kościele Jezusowym

  2. Muzeum Śląska Cieszyńskiego

  4. Ratusz (Urząd Miejski) 

  6. Biblioteka Miejska w Cieszynie 

  7. Teatr im. A.Mickiewicza 

  8. Książnica Cieszyńska 

  9. Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Cieszynie 

10. Muzeum Drukarstwa 

12. Zamek 

3. Galeria Szara

 

5. COK Dom Narodowy

 

11. Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich

 

13. Archiwum i Biblioteka oo. Bonifratrów

 

14. Muzeum Tesinska

...
...

1. Muzeum Protestantyzmu w Kościele Jezusowym - wystawy "Z dziejów luteranizmu na Śląsku Cieszyńskim" i "Biblioteka i Archiwum im. B.R.Tschammera - wczoraj, dziś, jutro"

 2. Muzeum Śląska Cieszyńskiego - Grupy Rekonstrukcji Historycznych, Cieszyńskie Bractwo Kurkowe, 

 

   

wystawa „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” - objazdowa wystawa zorganizowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, wzbogacona eksponatami z Muzeum Śląska Cieszyńskiego

  4. Ratusz (Urząd Miejski) - zwiedzanie ratusza i sali sesyjnej z 1906 roku

   Z ratuszem związane były, leżące po jego prawej stronie, miejskie kramy rzeźnicze i odwach policji. Był to piętrowy długi budynek, nakryty wysokim mansardowym dachem. W 1869 r. cieszyński budowniczy Gotfryd Dittrich nadbudował nad nim drugie piętro, a elewację zewnętrzną wyposażył w neorenesansową dekorację. W budynku tym zlokalizowano w 1906 r. biura zarządu miasta i sale posiedzeń.
   Nowa sala posiedzeń została wyposażona w bogato zdobioną drewnianą boazerię i odrzwia. W dwóch rogach sali umieszczono secesyjne piece – kominki z herbami Cieszyna. W trzecim rogu stanął okazały zegar szafkowy. Ozdobą sali stał się herbowy fryz, umieszczony pod stiukowym sufitem. Złożony został z 24 płaskorzeźbionych godeł cieszyńskich cechów rzemieślniczych, wykonanych przez rzeźbiarza Franciszka Kargera. Drugą część fryzu wypełniło 39 herbów przedstawicieli cieszyńskiej szlachty i książąt, a także herby Śląska i miasta Cieszyna, namalowanych przez Maksymiliana Salomona. Sala posiedzeń została wyposażona w komplet mebli, złożony z foteli, ław i stołów. Na frontowej ścianie znajdował się portret cesarza Franciszka Józefa I w stroju orderowym Złotego Runa. Pomiędzy oknami zawieszono portrety europejskich ambasadorów, którzy w 1779 roku podpisali tzw. Pokój Cieszyński. Po przeciwnej stronie znalazły swe miejsce podobizny austriackich cesarzy. Tylną ścianę ozdobiły portrety założycieli trzech miejskich fundacji – hr. Adama Wacława Paczyńskiego z Tenczyna, bar. Karola Celesty i barona Adama Borka. Autorem ideowej koncepcji sali posiedzeń był radca budowlany Albin Teodor Prokop.
   Sala posiedzeń Rady Miejskiej została oddana do użytku 2 września 1906 r. kiedy ratuszu uroczyście podejmowano cesarza Franciszka Józefa I w czasie jego wizyty w Cieszynie, a pieczołowicie odrestaurowana w stulecie istnienia.

 

 

Zdjęcia i opracowanie: Małgorzata Malanowicz

 

Cieszyn 2011