Gliwickie Metamorfozy

Racibórz cd.

Iwona Citkowska, staflik

Zdjęcia: Piotr Knyps, Krzysztof Majnusz, Małgorzata Malanowicz

www.gliwiczanie.pl gliwickie_metamorfozy@op.pl  


       

   Z uwagi na porę roku i pogodę zwiedzaliśmy głównie to co było pod dachem - więcej o Raciborzu i jego okolicach tutaj.

 

   Zwiedziliśmy także Zamek Piastowski który, został wyremontowany w ostatnich latach z inicjatywy władz powiatu raciborskiego przy  wsparciu Unii Europejskiej. Zamek swą bogatą historię zawdzięcza właścicielom począwszy od Piastów, księcia opolskiego, króla Czech, Hohenzollernów, Jagiellonów, Wazów, Oppersdorfów, ród Sobeck po książąt von Ratibor. Zwiedzając zamek na szczególną uwagę zwróciliśmy na kaplicę zamkową. jeszcze w 100% autentyczną, o gotyckim sklepieniu i strzelistych łukach. Znawcy twierdzą , że kapica w chwili obecnej jest najcenniejszym tego typu obiektem w Polsce. Mówi się o niej perła śląskiego gotyku, bądź też śląska Saint-Chapelle.

   W muzeum eksponowane są również przedmioty wykonywane współcześnie przez miłośników historii.

   Byliśmy również w Raciborskim muzeum które, mieści się w XIV wiecznym budynku pokościelnym należącym niegdyś do zgromadzenia sióstr dominikanek. W muzeum obejrzeliśmy wystawy z dziedzin Archeologii, Etnografii, Historii oraz Sztuki i Rzemiosła Artystycznego. Ponieważ nie uzyskaliśmy zawczasu zgody na robienie zdjęć, więc na razie tylko ogólnie, bez eksponatów.

   Warto dodać, że miasto to ma w swojej historii związek z Gliwicami poprzez rodzinę Hegenscheidt. Jeden z synów założyciela gliwickiej Fabryki Drutu, Augusta Wilhelma Hegenscheidta, urodzony w 1861 r. w Gliwicach Wilhelm Hegenscheidt jun., założył w 1889 w Raciborzu fabrykę okuć budowlanych, która z czasem zaczęła również produkować obrabiarki specjalne dla kolejnictwa. Wilhelm Hegenscheid jun. mógł się niestety bardzo któtko cieszyć z sukcesów swojej firmy, bo zmarł już w 1895 roku w wieku 34 lat. Po zmianie formy prawnej na Sp. z o.o. firma Hegenscheid nie tylko przetrwała ale rozwijała się coraz lepiej. Trwało to aż do roku 1945, kiedy w Raciborzu firma przestała istnieć. Prawie wszystkie maszyny i urzadzenia wywieziono po wojnie na wschód, a właściciele i duża część kadry technicznej przemieściła się w kierunku zachodnim. Nową siedzibą Hegenscheidt GmbH stało się Erkelenz w Nadrenii, gdzie, po połączeniu się w 1995 z firma Hoesch-MFD działa do dziś pod nazwą Hegenschidt-MFD i parę lat temu obchodziła 120 lecie swego istnienia. 
   Główna siedziba w Erkelenz jakby zapomniała o korzeniach firmy, bo na swojej stronie nie wspomina ani słowem o Raciborzu (w przeciwieństwie do
polskiego przedstawicielstwa w Warszawie).
       
       

  Jak na jeden dzień sporo atrakcji, zakończonych w domowym zaciszu kufelkiem Raciborskiego piwa zakupionego w browarze.

zielone najładniejsze, ale miodowe PYCHA !!!!!