Gliwickie Metamorfozy"  Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic
 

Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSSR

 

   www.gliwiczanie.pl

 

 

    O powojennej historii Górnego Śląska i represjach  ludności nie wspomina się wiele i o tych, którzy w 1945 roku zostali wywiezieni do pracy przymusowej w Związku Sowieckim też . Jeśli  publicznie pojawia się ta kwestia , pełno w niej uproszczeń i niejasności , wobec czego powstało Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSSR , które mieści się na terenie odrestaurowanego dworca w  Radzionkowie. Po przekroczeniu progu muzeum można na własnej skórze przekonać się, co spotkało tysiące Ślązaków, których wysłano do obozów pracy na początku 1945 roku.
 
   
   
   
   
     
      Obok wyprawy wagonem kolejowym odwiedzający mogą obejrzeć ekspozycję, na którą obok dokumentów, składają się m.in. pamiątki po deportowanych. Głównym zadaniem Centrum jest gromadzenie materiałów i dokumentów związanych z deportacjami, ale także zbieranie publikacji , artykułów, wyników prac badawczych oraz materiałów dydaktycznych związanych z wywózkami. Muzeum zabiega również o pozyskiwanie pamiątek i świadectw przekazywanych przez rodziny ofiar. W oparciu o dostępne dokumenty i materiały, celem muzeum ma być stworzenie interesującej oferty edukacyjnej dla odwiedzających. W tym zakresie muzeum współpracuje z katowickim oddziałem IPN.  
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
     
 

Miejsce to odwiedziliśmy nieliczną grupą gliwiczan w sobotę 21 marca 2015, osoby te odnalazły w wykazach deportowanych nazwiska swoich bliskich.

 

http://www.deportacje45.pl/

 
     
  zdjęcia: Krystyna Koch
tekst: Iwona Citkowska
 

 

porozmawiaj na FORUM