Gliwickie Metamorfozy

Muzeum Ognia w Żorach

Krystyna Koch

23.VI.2019
www.gliwiczanie.pl gliwickie_metamorfozy@op.pl  

 

 

       
     Nietypowa bryła budynku z elewacją mieniącą się w słońcu niczym płomienie ognia zapowiada, że mamy do czynienia z obiektem niezwykłym. Gmach został zaprojektowany przez Barbarę i Oskara Grąbczewskich, a jego budowa była prowadzona w latach 2009-2014. Architekci postawili nie tylko na ognisty kształt, ale także kolor. Do budowy obiektu wykorzystano miedź, która barwą przypomina płomienie. Dzięki specjalnemu zabezpieczeniu materiału, ściany muzeum nie pokrywają się patyną i zachowują pierwotny kolor. W projekcie oprócz miedzi wykorzystano także beton, kamienie i szkło.  
       
     
       
     
       
     
       
 

   Ekspozycja tego wyjątkowego centrum nauki poświęcona jest wiedzy na temat energii i ognia od czasów najdawniejszych aż do dnia dzisiejszego. Łączy cechy multimedialnej wystawy muzealnej oraz centrum nauki, zarówno funkcje rozrywkowe, jak i edukacyjne

 
       
     
       
     
       
     
       
     
       
 

   Zwiedzanie rozpoczyna się od projekcji filmu edukacyjno-fabularnego „Śladami ognia” w reżyserii Andrzeja Celińskiego - twórcy nominowanego do nagrody Oskara. Ścieżka zwiedzania prowadzi przez pięć stref tematycznych: Okiełznanie Żywiołu, Przez Antyk i Wieki Średnie, Pali Się!, Obszar Duchowości oraz Mędrca Szkiełko i Oko.

 
       
     
       
     
       
 

   Wystawa zaprojektowana jest w taki sposób, aby umożliwić zwiedzającym zapoznanie się z eksponatami. Mogą samodzielnie rozpalić ogień, zapalić znicz olimpijski, przejść przez kurtynę ognia, a także ugasić wirtualny pożar, pompując prawdziwą wodę przez labirynt rur w mechatronicznej zabawie. W strefie eksperymentów dotyczących ognia można dokonać pomiarów temperatury, tworzyć i wykorzystać różne rodzaje energii czy wcielić się w rolę dyspozytora straży pożarnej. Można zobaczyć też takie atrakcje jak prehistoryczna jaskinia, ognista szafa grająca czy sympatyczna maskotka zwana Żorkiem.

   
       
     
       
     
       
       
       
     
       
     
       
     
       
       
       
      Eksponaty, interaktywne projekcje oraz stanowiska doświadczeń składają się na zróżnicowaną opowieść o "cywilizacji ognia" przeznaczoną dla wszystkich grup wiekowych.