Gliwickie Metamorfozy

II Wielka Eskapada Metamorfoz

Jagniątków Willa Hauptmanna

Małgorzata Malanowicz
Zdjęcia: uczestnicy wyprawy

V.2012
www.gliwiczanie.pl gliwickie_metamorfozy@op.pl  

 

 

       
   Jagniątków założyli w 1650 r. czescy protestanci, którzy uchodząc przed prześladowaniami religijnymi przenieśli się na śląską stronę Karkonoszy. Zajmowali się chałupniczo tkactwem, a później również szlifowaniem szkła. 

   Od 1901 r. aż do śmierci w 1946 r. mieszkał tu niemiecki pisarz i laureat nagrody Nobla z 1912 r., Gerhart Hauptmann. Jego dom, będący architektonicznie mieszanką historyzmu i neorenesansu został zbudowany w latach 1900–1901 według projektu berlińskiego architekta Hansa Grisebacha. Zbudowana na granitowej skale siedziba zwana "Wiesenstein" ( Łąkowy Kamień) otoczona parkiem o powierzchni ok. 1,6 ha. powstała w zamyśle jako willa widokowa, z której rozpościerał się widok na Karkonosze. Była ona przez prawie pół wieku nie tylko swoistym azylem pisarza, ale również centrum życia kulturalnego i towarzyskiego dla wielu twórców, pisarzy, intelektualistów, artystów z kręgów karkonoskich i berlińskich i miejscem słynącym z cennych zbiorów sztuki.

 

   Po śmierci pisarza pojawiło się wiele koncepcji wykorzystania budynku. Po komunalizacji willa została, dzięki wsparciu Rządu Federalnego RFN i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, poddana gruntownym zabiegom remontowym i restauracyjnym i ostatecznie zmieniła swoje przeznaczenie. W dniu 1 września 2001 r. podczas uroczystości z udziałem Premierów Polski i Saksonii oficjalnie otwarto Dom Gerharta Hauptmanna jako instytucję kultury Miasta Jelenia Góra. Od 1 maja 2005 roku instytucja ta działa jako Muzeum Miejskie "Dom Gerharta Hauptmanna".

Hall – zwany ze względu na tematykę malowideł "Halą Rajską", polichromie zostały wykonane w 1922 r. przez 
J. M. Avenariusa
       
       

 

 

Materiały źródłowe:

www.muzeum-dgh.pl