Gliwickie Metamorfozy" - Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic
 

Dwa miasta - Maribor i Gliwice

 
   www.gliwiczanie.pl

       

   Młodzi Gliwiczanie, uczniowie II LO mieszczącego się przy ul Wróblewskiego w Gliwicach reprezentowali w Mariborze Polskę i Gliwice podczas Spring Festivalu odbywającego się w kwietniu 2004 roku.

   Spring Festival jest to spotkanie młodzieży, podczas którego pracując w grupach warsztatowych przekonują się o podobieństwach kultur i pięknie różnic. Łamią stereotypy. Stają się przyjaciółmi. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ w spotkaniach uczestniczą przedstawiciele krajów byłej Jugosławii i czasem trudno nie pamiętać o wojnie rozmawiając np. z Serbem.

   Kontakt ze szkołą w Mariborze nawiązaliśmy w samym środku Europy w Europarlamencie, gdzie spotkałam Sasę MIkica nauczyciela biologii ze Słowenii, który poszukiwał Polaków - mówi opiekunka grupy pani Basia Podgórska, nauczycielka wytypowana przez młodzież do odwiedzenia Strasburga.

   Gliwiczanie z naszej szkoły odwiedzili Maribor już po raz trzeci. Impreza jest cykliczna. Zawsze w krótkiej prezentacji przybliżamy uczestnikom nasze miasto i kulturę Polski. To jest warte wysiłku organizacji. Dobrze, że spotykamy Dobrych Ludzi wspierających nas finansowo, bo dojazd jest kosztowny, a nie chcemy, by jedynym kryterium wyjazdu był portfel rodziców.  

   Zdjęcia, które są zrobione z myślą o pokazaniu zadziwiających podobieństw miast, są autorstwa Ani Półtorak.

   Wyjazd ten był sponsorowany przez UM Gliwice oraz Foto-DIGITAL Gliwice ul. Zwycięstwa

 

 

Zdjęcia: Ania Półtorak

Gliwice....