Gliwickie Metamorfozy"  Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic

 

Skansen w Pyskowicach

 

   www.gliwiczanie.pl

 

 

 
Niedaleko Gliwic w Pyskowicach jest takie miejsce, które warto odwiedzić /szczególnie panowie będą zadowoleni/ bowiem jest to skansen kolejowy .Mieści się on na terenie dworca kolejowego
i byłej lokomotywowni.
Skansen  jest prowadzony  przez Towarzystwo Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów / http://tozk.internetdsl.pl
Zobaczyć tam można wiele ciekawych eksponatów parowozów i lokomotyw które jeszcze nie tak dawno jeździły po torach w całym kraju. Kolekcję uzupełniają eksponaty z Łaz i likwidowanego skansenu w Krzeszowicach.
 
  Do ważnych eksponatów należą
    * parowozy: Ol49, TKh, TKp, TKt48, Pt47, Ty2, Ty42, Ty43, Ty45, Ty51
    * lokomotywy spalinowe: Kö 0130, 409Da, Ls40, Ls60, Ls300, LDH70, LDH180
    * inne: wagony towarowe i osobowe, Elektryczny Zespół Trakcyjny EW90, dźwig EDK300
 
Uwagę zwiedzających przykuwa również były wagon berlińskiej kolei miejskiej (S-Bahn), który jako EW90 wykorzystywany był w latach 50-tych XX wieku na liniach PKP w rejonie trójmiejskim. Inną interesującą rzeczą jest suwnica bramowa z 1932 roku. Do rarytasów kolekcji należy też unikalny wagon do przewozu materiałów wybuchowych. Trudno w tym miejscu opisać wszystkie zabytki kolejnictwa zgromadzone przez członków TOZKiOS.
 
Wszystkim polecamy odwiedzenie skansenu w Pyskowicach, nie tylko aby zobaczyć zgromadzony tam tabor, ale także aby poczuć niepowtarzalny klimat tego miejsca, starej śląskiej lokomotywowni wachlarzowej, nastawni bramowej, dworca kolejowego.
 
  Siedziba TOZKiOS Pyskowice - położona na międzytorzu, oddalona ok. 350 m od dworca kolejowego PKP w Pyskowicach.
Z peronu pyskowickiego dworca można zobaczyć kompleks budynków wchodzących w skład byłej lokomotywowni w Pyskowicach. Tuż obok zabytkowej lokomotywowni znajduje się nieczynna nastawnia bramowa.
 

 

 

 
 

 

 
 
   
   
 
   
     
 
 
 
 

 
 

 
     
 

 
     
   
     
   
   
   
   
   
     
   
 
 
 
 
   
     
   
     
   
     
   
     
   
     
   
     
   
     
   

Skansen zwiedzili: Iwona Citkowska i Krzysztof Majnusz