Gliwickie Metamorfozy"  Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic
 

Muzeum Techniki Sanitarnej

 
   www.gliwiczanie.pl

 

POWRÓT NA SZLAK

 

 

   Najszybciej zorganizowana i przeprowadzona nasza eksploracja to wyprawa do Muzeum Techniki Sanitarnej, które mieści się na terenie Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Gliwicach. Sama oczyszczalnia nie była naszym celem, stąd relacja obejmuje jedynie zabudowania Muzeum.

   Na terenie oczyszczalni znajduje się prawie 100 letni budynek starej pompowni ścieków, który podczas budowy oczyszczalni został gruntownie odrestaurowany i przekształcony w muzeum techniki sanitarnej. Jest to budynek częściowo jednokondygnacyjny, częściowo dwukondygnacyjny. Konstrukcja dachu mansardowa, pokryta dachówką na więźbie drewnianej, na dachu 3 wieżyczki o stylu architektonicznym charakterystycznym dla obiektów z końca XIX wieku. Wewnątrz znajduje się piękne sklepienie drewniane. Ponadto zainstalowane są tam zabytkowe urządzenia. Niektóre działały od początku istnienia obiektu.

   W muzeum przygotowano sale ekspozycyjne oraz salę projekcyjną. Aby podkreślić piękno architektury pompowni - muzeum, nowe obiekty, w bezpośrednim sąsiedztwie zostały wybudowane w architektonicznym stylu, podobnym do zabytkowego budynku. Są to: budynek Kratowni oraz Stacja Transformatorowa.

Poniżej galeria zdjęć z tej wyprawy poznawczej.